Input voltage : AC85-265V
Wave length : 395nm/365nm
Cooling way : Water cooling
UV intensity : 18W/CM2
Warranty : 2 years
Package : Wooden case
Curing Machine For Screen Printing Uv Adhesive Curing Equipment Light Curing System
UV Curing Solution Description
UV Curing Solution Datasheet
Model
Power
| 6000W | Chip brand | LG/Seoul |
Input voltage
| AC85-265V | Wave length | 365/385/395/405nm |
Application
| UV ink/vanish/coating /adhesive curing | Life span | 20000H |
Cooling way
| Water cooling | Emitting window size | customized |
UV intensity
| 18W/CM2 | Dimmable | 0%-100% |
Best emitting distance
| 30-50mm | Package | wooden case |
UV Curing Solution Advantages
UV Curing Solution FAQ:
Q1: What’s the wavelength of the leduv lamp ?
A1: Usually 395-405nm The 395nm/385nm is used for printing machine ,365 nm is for adhesive.
Q2: What’s your led brand ?
A2:LG/Seoul
Q3: What’s the material of lamp and lens ?
A3: Aluminium /quartz
Q4: What’s the cooling way for the leduv curing system ?
A4: Water or air cooling
Q5: The uv intensity can be change?
A5: Yes, the uv intensity is changeable from 0%-100%
Q6: What’s the max energy of uvled lamp ?
A6: It’s depend on emitting time , the longer the higher energy output total amount.
Q7: What’s the lifespan of the uvled curing lamp ?
A7: Our warranty is 2yeas for all system (Chiller /power supply ) mostly can reach 5yeas
AC85 - 265V UV Adhesive Curing Equipment Curing Machine For Screen Printing Images |